Drift Sürüş Teknikleri

Drift Sürüş Teknikleri

Herkesin heveslendiği bu sürüş tekniği üzerine detaylı teorik ve pratik bilgiye sahip olmak ister misiniz? Okumaya devam edin.

ford_mustang_gt_cobra_drifting-640x394

DRIFT NEDİR?

Japonya’nın dağlık coğrafyası ve bol virajlı yolları yepyeni bir motor sporları dalının doğmasını sağladı. Japonya’da 80’li yılların sonunda dağ yollarındaki virajları hızlı dönmeye çalışırken icat edilen ve büyük bir hızla tüm dünyayı sarmaya başlayan driftten bahsediyoruz. Temelde otomobillerin virajları arkalarını kaydırarak dönmesinden oluşan bu spor, her ne kadar otomobillerin tur dereceleri düşse de ortaya çıkan görüntü büyük izleyici kitlelerini pistlere çekmeyi başarıyor.

Büyük bir direksiyon hakimiyeti ve denge isteyen drift için direksiyon yeteneğiniz yeterli olmayıp otomobilinizde de bazı özelliklerin bulunması gerekiyor. Drift otomobilleri arkadan itişli ve kilitli diferansiyele sahip, bu sayede otomobilin arkası kayarken kontrol altında tutulabiliyor. Bunun dışında otomobillerde büyük ebatlı jantlar ve lastiklerin bulunması da gerekmekte , aksi halde otomobilin yanal direnci yol tutuşunu olumsuz etkileyebilir ve lastiklerin janttan çıkmasına neden olabilir. Coil over ve eksi kamber ayarları ile otomobili drifte hazırlamanız ve viraj içinde otomobilin yoldan çıkmasını engelleyecek kadar güçlü bir çekişi sağlamanız için de temel motor güçlendirmelerini yapmanız gerekmekte.

TEMEL DRIFT TEKNİKLERİ

  • El Freni (E-Brake Drift)
  • Vitesle lastikleri kilitlemek (Shift Lock)
  • Güç (Power Over)
  • Savurma (Feint)
  • Debriyaj Tokatlamak (Clutch Kick)
  • Limit Fren (Braking)

SEVİYE RAPORLAMASI

Tüm eğitim programlarının öncesi ve sonrasında katılımcılara yazılı test uygulanmakta ve bu sayede gelişim daha net gözlenebilmektedir. Ayrıca pratik eğitimler esnasında katılımcının konuyla ilgili bilgi ve yetenekleri de eğitmenler tarafından değerlendirilmekte, tüm bu bilgiler eğitim sonrası firmalara raporlanmaktadır.

İletişim

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı
Ender Kozlu

DUMLUPINAR MAHALLESİ, BERAT SOKAK, 16285 NİLÜFER/BURSA

enderkozlu@gmail.com

SERTİFİKALAR